Andrej, dúfam, že trénuješ debaty

Autor: Viktor Lehocky | 20.3.2014 o 15:25 | (upravené 20.3.2014 o 21:21) Karma článku: 20,77 | Prečítané:  1737x

Koncom minulého týždňa som sa vrátil z dovolenky. Boli sme s priateľkou na Srí Lanke a v Malajzii - videli sme veľa veľa krásy. Kampaň pred prvým kolom nás úplne minula, nevideli sme ani jednu debatu, ani jeden leták o tom aký je Kiska „huncút“. Rozdiel medzi stavom mysle pred tým a teraz je obrovský. Dovolenkový stav opisovať nebudem, no terajší  je iste ťaživejší – škoda.

Čo ma najviac ťaží a mrzí je, že sa popri Ficovej nechutnej kampani (spoliehajúcej sa na najnižšie pudy a totálnu absenciu kritického myslenia) a Kiskovom nešikovnom bránení sa/ponúkaním iných tém nešíria zo žiadneho komunikačného kanálu základné rozdiely v charaktere, hodnotách, skutkoch či miere kompromitácie dvoch kandidátov.

Keď sme mali ako deti na základnej prírodopis, rozdelili sme živé organizmy najprv medzi faunu a flóru, faunu ďalej napr. podľa toho kde žijú na suchozemské, žijúce vo vode či vo vzduchu. Ďalej máme podskupiny stavovce, bezstavovce...atď. Keď ale idem do lesa s 3-ročným synovcom ako prvé vníma najzákladnejšie delenie všetkého čo v tom lese uvidí, či je to rastlina alebo zviera! My to nevidíme a žiaľ mám pocit, že to nevidia ani všetci tí ktorí sa v týchto dňoch k prezidentským voľbám vyjadrujú (komentátori, novinári, politici, štáb Andreja Kisku...atď.).

Fico vyhlási, že Kiska je nekompetentný v zahraničnej politike...pre boha. Fico 10 rokov  podporoval Gašparoviča, ktorý sa po anglicky nevie ani pozdraviť, nehovoriac o tom, že mu robia niektoré slová a súvetia problém aj v slovenčine. Či pozná hlavné mesto napr. Macedónska...? Pochybujem. Čo je podstatné je to, že neskúsenosť neznamená nekompetentnosť, a že hlas Slovenska v zahraničí prichádza vždy s oneskorením (až keď sú známe postoje iných krajín) a jeho intenzita je zanedbateľná. Rozdiel kandidátov v tejto otázke je asi ako v prírode medzi tarantulou s bielymi kolenami a s červenými (no niekto tvrdí, že červené sú obrovská výhoda, biele katastrofa) – je úplne nepodstatný, pre nás platičov daní, ale pre médiá a spoločnosť je to veľká téma. Fico vyhlási, že Kiska je scientológ (predpokladám, že okrem desiatich scientológov, ktorí na Slovensku žijú nikto poriadne nevie čo je scientológia zač, rovnako ako kresťanstvo – za tým si stojím). Náboženstvo je o hodnotách a o návode ako žiť. Fico sa v predvolebnom videu vykreslí ako katolík v primitívnej snahe získať hlasy veriacich, no o svojom ateizme sa nezmieňuje. A prečo aj? Nik sa ho naň nepýta (ani novinári ani Andrej Kiska). Mňa by celkom zaujímala otázka vo verejnej debate či Fico verí v kresťanského boha. Čo by povedal pred miliónom divákov? Ale je v bezpečí, rozprávať a písať sa bude o scientológii, nie o Ficovom náboženstve, ktorým je posadnutosť mocou a hmotnými statkami. Fakt, že sa verejnosť zaoberá Kiskovou scientológiou, tvrdenie s 2%-tnou pravdepodobnosťou pravdivé, je dôkazom toho, že nevidíme základný rozdiel medzi faunou a flórou, ale vŕtame sa v rozdieli medzi červenými a čiernymi mravcami (samozrejme červené su lepšie). Podstatné je opäť niečo oveľa základnejšie a v delení kandidátov stojace na úplnom začiatku vetvenia. Je to charakter a hodnoty, ktoré si ctí. Vo všetkých náboženstvách nájdeme hodnoty ako pravda či konanie dobra, akurát podané iným spôsobom, či to bol Sidhárta Gautháma, Lao C alebo Ježiš Kristus. Dôležité nie je to či si Fico zavesí na krk zlatý kríž, či má birmovku alebo či pôjde v tesilákoch do kostola, ale to či klame (keď tvrdí o sebe aký je ateistický kresťan), smilní (min. vo svojom BMW, viac vidieť nechceme), kradne (vlastnou hlavou).

Veľmi ma mrzí, že na žiadnom fronte sa nerozpráva o základnom členení našich dvoch kandidátov, v ktorom u mňa Fico vychádza ako bezcharakterný, skompromitovaný, zlý človek a Kiska ako človek, ktorý dokázateľne nezištne pomohol ľuďom v ich tragických príbehoch – či je to dosť alebo málo na funkciu prezidenta sa pýtať môžete, no pred tým sa spýtajte koľko krát ste nezištne pomohli cudzím ľuďom vy. Určite sa u Kisku nájdu aj slabé miesta (ako u každého z nás), no ani zďaleka vo svojom živote neskĺzol do takej žumpy ako Fico a to je podstatné pre spôsobilosť výkonu úradu prezidenta! Nie, či je niekto v zahraničnej politike skúsený alebo nie.

Ešte jednu poznámku k Ficovim úbohostiam, ktorými zaťažuje myseľ nás mnohých asi. Veľmi sa čudujem mladým ľuďom (členom mladých SMERákov, ľuďom v agentúrach) pripravujúcich Ficovi kampaň. Predpokladám, že mnohí z nich majú za to, že pracujú na niečom vzrušujúcom, neopakovateľnom a úžasnom, ale aj na tomto mieste by som doporučil ísť cez základné delenie (tento krát) javov naokolo a rozoznať dobro od zla. Morálna demontáž tejto krajiny je najväčšia škoda, ktorú tu Fico za tie roky napáchal. Ukradnuté peniaze zarobíme/odvedieme do kasy, ale dvíhať morálny štandard je ťažké.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Mark Zuckerberg chce použiť silu firmy na to, aby zmenil podobu našej spoločnosti. Bol by veľmi nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.

EKONOMIKA

Dodávateľ nemocníc dostal pokutu za biele kone z Cypru

Prvý postih za neprehľadnú vlastnícku štruktúru je právoplatný.


Už ste čítali?