Andrej, dúfam, že trénuješ debaty

Autor: Viktor Lehocky | 20.3.2014 o 15:25 | (upravené 20.3.2014 o 21:21) Karma článku: 20,77 | Prečítané:  1752x

Koncom minulého týždňa som sa vrátil z dovolenky. Boli sme s priateľkou na Srí Lanke a v Malajzii - videli sme veľa veľa krásy. Kampaň pred prvým kolom nás úplne minula, nevideli sme ani jednu debatu, ani jeden leták o tom aký je Kiska „huncút“. Rozdiel medzi stavom mysle pred tým a teraz je obrovský. Dovolenkový stav opisovať nebudem, no terajší  je iste ťaživejší – škoda.

Čo ma najviac ťaží a mrzí je, že sa popri Ficovej nechutnej kampani (spoliehajúcej sa na najnižšie pudy a totálnu absenciu kritického myslenia) a Kiskovom nešikovnom bránení sa/ponúkaním iných tém nešíria zo žiadneho komunikačného kanálu základné rozdiely v charaktere, hodnotách, skutkoch či miere kompromitácie dvoch kandidátov.

Keď sme mali ako deti na základnej prírodopis, rozdelili sme živé organizmy najprv medzi faunu a flóru, faunu ďalej napr. podľa toho kde žijú na suchozemské, žijúce vo vode či vo vzduchu. Ďalej máme podskupiny stavovce, bezstavovce...atď. Keď ale idem do lesa s 3-ročným synovcom ako prvé vníma najzákladnejšie delenie všetkého čo v tom lese uvidí, či je to rastlina alebo zviera! My to nevidíme a žiaľ mám pocit, že to nevidia ani všetci tí ktorí sa v týchto dňoch k prezidentským voľbám vyjadrujú (komentátori, novinári, politici, štáb Andreja Kisku...atď.).

Fico vyhlási, že Kiska je nekompetentný v zahraničnej politike...pre boha. Fico 10 rokov  podporoval Gašparoviča, ktorý sa po anglicky nevie ani pozdraviť, nehovoriac o tom, že mu robia niektoré slová a súvetia problém aj v slovenčine. Či pozná hlavné mesto napr. Macedónska...? Pochybujem. Čo je podstatné je to, že neskúsenosť neznamená nekompetentnosť, a že hlas Slovenska v zahraničí prichádza vždy s oneskorením (až keď sú známe postoje iných krajín) a jeho intenzita je zanedbateľná. Rozdiel kandidátov v tejto otázke je asi ako v prírode medzi tarantulou s bielymi kolenami a s červenými (no niekto tvrdí, že červené sú obrovská výhoda, biele katastrofa) – je úplne nepodstatný, pre nás platičov daní, ale pre médiá a spoločnosť je to veľká téma. Fico vyhlási, že Kiska je scientológ (predpokladám, že okrem desiatich scientológov, ktorí na Slovensku žijú nikto poriadne nevie čo je scientológia zač, rovnako ako kresťanstvo – za tým si stojím). Náboženstvo je o hodnotách a o návode ako žiť. Fico sa v predvolebnom videu vykreslí ako katolík v primitívnej snahe získať hlasy veriacich, no o svojom ateizme sa nezmieňuje. A prečo aj? Nik sa ho naň nepýta (ani novinári ani Andrej Kiska). Mňa by celkom zaujímala otázka vo verejnej debate či Fico verí v kresťanského boha. Čo by povedal pred miliónom divákov? Ale je v bezpečí, rozprávať a písať sa bude o scientológii, nie o Ficovom náboženstve, ktorým je posadnutosť mocou a hmotnými statkami. Fakt, že sa verejnosť zaoberá Kiskovou scientológiou, tvrdenie s 2%-tnou pravdepodobnosťou pravdivé, je dôkazom toho, že nevidíme základný rozdiel medzi faunou a flórou, ale vŕtame sa v rozdieli medzi červenými a čiernymi mravcami (samozrejme červené su lepšie). Podstatné je opäť niečo oveľa základnejšie a v delení kandidátov stojace na úplnom začiatku vetvenia. Je to charakter a hodnoty, ktoré si ctí. Vo všetkých náboženstvách nájdeme hodnoty ako pravda či konanie dobra, akurát podané iným spôsobom, či to bol Sidhárta Gautháma, Lao C alebo Ježiš Kristus. Dôležité nie je to či si Fico zavesí na krk zlatý kríž, či má birmovku alebo či pôjde v tesilákoch do kostola, ale to či klame (keď tvrdí o sebe aký je ateistický kresťan), smilní (min. vo svojom BMW, viac vidieť nechceme), kradne (vlastnou hlavou).

Veľmi ma mrzí, že na žiadnom fronte sa nerozpráva o základnom členení našich dvoch kandidátov, v ktorom u mňa Fico vychádza ako bezcharakterný, skompromitovaný, zlý človek a Kiska ako človek, ktorý dokázateľne nezištne pomohol ľuďom v ich tragických príbehoch – či je to dosť alebo málo na funkciu prezidenta sa pýtať môžete, no pred tým sa spýtajte koľko krát ste nezištne pomohli cudzím ľuďom vy. Určite sa u Kisku nájdu aj slabé miesta (ako u každého z nás), no ani zďaleka vo svojom živote neskĺzol do takej žumpy ako Fico a to je podstatné pre spôsobilosť výkonu úradu prezidenta! Nie, či je niekto v zahraničnej politike skúsený alebo nie.

Ešte jednu poznámku k Ficovim úbohostiam, ktorými zaťažuje myseľ nás mnohých asi. Veľmi sa čudujem mladým ľuďom (členom mladých SMERákov, ľuďom v agentúrach) pripravujúcich Ficovi kampaň. Predpokladám, že mnohí z nich majú za to, že pracujú na niečom vzrušujúcom, neopakovateľnom a úžasnom, ale aj na tomto mieste by som doporučil ísť cez základné delenie (tento krát) javov naokolo a rozoznať dobro od zla. Morálna demontáž tejto krajiny je najväčšia škoda, ktorú tu Fico za tie roky napáchal. Ukradnuté peniaze zarobíme/odvedieme do kasy, ale dvíhať morálny štandard je ťažké.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?